fv actio

„ON – Od Nowa. Program Aktywizacji Społeczno – Zawodowej Osób z Niepełnosprawnościami”

PROJEKT

S.T.R. PROJECT Stanisław Romaniszyn z siedzibą 64-920 Piła, ul. Różana Droga 1A partnerstwie z Fundacja „ACTIO” z siedzibą 20-601 Lublin, ul. Tomasza Zana 14 w zaprasza do udziału w projekcie „ON – Od Nowa. Program Aktywizacji Społeczno – Zawodowej Osób z Niepełnosprawnościami” nr FELU.08.01-IP.02-0094/24, realizowanym na obszarze województwa lubelskiego. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

Całkowita wartość Projektu: 1 015 645,83 zł
Dofinansowanie projektu z UE: 964 860,83zł
Okres realizacji Projektu: od 2025-06-01 do 2026-05-31

Ilość miejsc ograniczona do 40 [24K/16M]

#funduszeUE

#funduszeeuropejskiedlalubelskiego

#funduszeeuropejskie

Zapraszamy na oficjalnego FB Projektu – https://www.facebook.com/profile.php?id=61576879771069

Oraz na oficjalnego FB S.T.R. Project Stanisław Romaniszyn https://www.facebook.com/profile.php?id=61554148120222

Oraz na oficjalnego FB Fundacja ACTIO – – https://www.facebook.com/profile.php?id=61555557103363

UDZIAŁ PROJEKCIE JEST CAŁKOWICIE BEZPŁATNY


CEL PROJEKTU

Celem głównym projektu jest podwyższona aktywność społeczna i zawodowa oraz zwiększona zdolność do podjęcia zatrudnienia przez 40(24K/16M) osoby fizyczne wyłącznie osoby niepełnosprawne – zagrożone ubóstwem i wykluczeniem społecznym, bierne zawodowo, zamieszkujące (w rozumienie Kodeksu Cywilnego) na obszarach wiejskich województwa lubelskiego; prowadząca do uzyskania kwalifikacji przez min.36os.(22K/14M), podjęcia pracy przez min.12os.(8K/4M)oraz poszukiwaniem zatrudnienia przez min.20os.(12K/8M); dzięki objęciu zindywidualizowanym i kompleksowym wsparciem; w okresie 06.2025-05.2026.


EFEKTY

Projekt przyniesie następujące rezultaty/produkty:

  • liczba osób, których sytuacja społeczna uległa poprawie po opuszczeniu programu – minimum 36 osób
  • uzyskanie kwalifikacji przez minimum 36 osób
  • podjęcie zatrudnienia (w tym na własny rachunek) przez minimum 12 osób
  • aktywne poszukiwanie pracy przez minimum 20 osób

DLA KOGO

Odbiorcami projektu będą osoby spełniające wszystkie poniższe warunki:

  1. a) powyżej 18 roku życia,
  2. b) zamieszkujące na terenie województwa lubelskiego na obszarach wiejskich,
  3. c) posiadające orzeczenie o niepełnosprawności
  4. d) pozostające bez zatrudnienia – bierna zawodowo
  5. e) wykluczona społecznie , zagrożona ubóstwem, wykluczeniem społecznym.
  6. f) nieuczestniczącym w innym projekcie współfinansowanym ze środków EFS+.

 

Preferowane będą osoby: doświadczające wielokrotnego wykluczenia, osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,  korzystające z FE PŻ, opuszczające placówki opieki instytucjonalnej, wykluczone komunikacyjnie lub osoby które opuściły jednostki penitencjarne.

 

FORMY WSPRACIA W RAMACH PROJEKTU

  • Indywidualna diagnoza potrzeb i możliwości wraz z IŚR (40 UP * 4h/UP – spotkania indywidualne) – Celem diagnozy Uczestników jest identyfikacja ich indywidualnych potrzeb, sytuacji społeczno-zawodowej, deficytów i predyspozycji. Wsparcie w ramach projektu będzie wynikać z przeprowadzonej diagnozy potrzeb oraz mieć charakter zindywidualizowany i dostosowany do osobistych preferencji i potrzeb osoby, ze względu na rodzaj niepełnosprawności. Zastosowane podejście pozwoli na dopasowanie oferty pomocy w taki sposób, aby odpowiadała na zdiagnozowane potrzeby odbiorców wsparcia. Wsparcie w ramach projektu odbywa się w oparciu o ścieżkę reintegracji, stworzoną indywidualnie dla każdego Uczestnika, z uwzględnieniem diagnozy sytuacji problemowej, zasobów, potencjału, predyspozycji, potrzeb.

 

  • Trening kompetencji społecznych (40 UP * 36h/UP – spotkania grupowe) – Treningi będzie obejmował 10 podstawowych umiejętności społecznych:

Zawieranie i podtrzymywanie znajomości.

Aktywne słuchanie,

Zadawanie pytań.

Mówienie NIE-odmawianie oraz akceptowanie czyjegoś NIE.

Inicjowanie rozmowy, włączanie się i podtrzymywanie rozmowy

Dyskutowanie.

Wyrażanie krytyki i reagowanie na krytykę.

Proszenie o pomoc i pomaganie innym.

Radzenie sobie z emocjami i uczuciami-rozpoznawanie emocji i odpowiednie ich wyrażanie.

Mówienie i przyjmowanie komplementów.

 

  • Indywidualny Job-coaching (40 UP x 6h/UP – spotkania indywidualne) – Wsparcie dostosowane do indywidualnych problemów i potrzeb Uczestników. Na początku wsparcia jobcoach przeprowadzi diagnozę preferencji zawodowych przy użyciu narzędzia WOPZ. Raport stanowi punkt wyjścia do ukierunkowania ścieżki zawodowej Uczestnika. Job coaching jest usługą dedykowaną osobom biernym zawodowo, wymagających szczególnego wsparcia w procesie zniwelowania oddalenia od rynku pracy i utrwalenia aktywnego udziału w Rynku Pracy. Jest to metoda wsparcia dla osób, które znajdują się w trudnej sytuacji zawodowej lub dopiero wkraczających na rynek pracy i starających się utrwalić na nim swoją pozycję.

 

  • Profilowane poradnictwo indywidualne:

a) Poradnictwo psychologiczne – ( 40UP x 6h/UP – spotkania indywidualne) – psycholog będzie wspierał uczestników w budowaniu motywacji do zmiany swojej sytuacji społeczno-gospodarczej oraz zwiększaniu wiary we własne siły. Tworzenie poczucia sprawczości i kontroli nad swoim życiem, wsparcie w zakresie indywidualnych problemów natury psychicznej, budowanie motywacji do zmian, poczucia własnej wartości, pomoc doświadczającym dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność, płeć, wiek, kolor skóry, światopogląd/ religię, orientację seksualną itd., przeciwdziałanie stygmatyzacji ON.

b) Poradnictwo prawno-obywatelskie – (40 UP x 2h/UP – spotkanie indywidualne) – prawnik będzie udzielał uczestnikom wsparcia w zakresie ubezpieczeń społecznych, pomocy społecznej, zasiłków, przysługujące uprawnienia i dostępne usługi społeczne (w tym dedykowane ON), porady administracyjne/mieszkaniowe/lokalowe. pomoc przy pisaniu pism np. urzędowych, wypełnianiu wniosków itp.-wskazywanie instytucji właściwych do rozwiązania danej sprawy).

c) Poradnictwo rodzinno-wychowawcze – (40 UP x 4h /UP – spotkania indywidualne) – udzielenie wsparcia rodzinom w ich wzajemnych relacjach oraz pomoc w tworzeniu nowych modeli i metod radzenia sobie z problemami wewnątrzrodzinnymi. Zakres działań obejmuje także wsparcie w relacjach z innymi ludźmi oraz w rozwiązywaniu konfliktów. Osoby wymagające dodatkowego wsparcia kierowane są do odpowiednich specjalistów.

Ostateczny zakres wsparcia uzależniony jest od indywidualnych potrzeb i oczekiwań Beneficjentów.

 

  • Szkolenia prowadzące do uzyskania kwalifikacji/nabycia kompetencji zawodowych: Służyć będą nabyciu kwalifikacji zawodowych/nabycia kompetencji zawodowych (40 UP x średnio 120 h/UP – spotkania grupowe)
  1. Uczestnicy/czki Projektu przystąpią do szkoleń, które będą dobierane zgodnie ze zdiagnozowanymi potrzebami, potencjałem i Indywidualną Ścieżką Reintegracji każdego Uczestnika/czki Projektu oraz z uwzględnieniem rzeczywistych potrzeb na określone kwalifikacje i umiejętności na regionalnym/lokalnym rynku pracy. Szkolenia będą zgodne ze zdiagnozowanymi potrzebami rynku pracy w województwie lubelskim.
  2. Każde ze szkoleń będzie prowadzić do uzyskania kwalifikacji i/lub kompetencji, które po zakończeniu szkolenia zostaną poddane ocenie i walidacji przez uprawnioną instytucję.
  3. Każdy Uczestnik/czka Projektu otrzyma stypendium szkoleniowe zgodne z listą obecności na szkoleniu.

 

  • Szkolenia kompetencji cyfrowych ( 20 UP; 60h/UP – spotkania grupowe)

Zakres merytoryczny: m.in. podstawy pracy z komputerem, kluczowe programy i aplikacje, Internet i funkcjonowanie  w sieci. Szkolenie będzie prowadzić do uzyskania kwalifikacji i/lub kompetencji, które po zakończeniu szkolenia zostaną poddane ocenie i walidacji przez uprawnioną instytucję.

 

  • Pośrednictwo pracy ( 40 UP x 4 h/UP – spotkania indywidualne)

Pośrednictwo pracy jest usługą uzupełniającą wsparcie w zad. 3. Pozyskanie oferty pracy, zgodnie z oczekiwaniami UP daje szansę na uzyskanie w najkrótszym możliwym czasie spodziewanego efektu, jakim jest ponowne zatrudnienie. Polega na wykonywaniu czynności mających na celu osiągnięcie efektu polegającego na jak najtrafniejszym doborze:-odpowiedniej pracy dla os. poszukującej pracy oraz-właściwego kandydata na stanowisko pracy, odpowiadającego oczekiwaniom pracodawcy. Zakłada się, że UP wezmą udział w śr.2 rozmowach kwalifikacyjnych (min.1),które potwierdzone będą zaświadczeniami od pracodawców zapraszających na rozmowę. 

  • Staże – staże zawodowe dla 22 Uczestników/czek

Celem stażu jest wyposażenie UP w praktyczne umiejętności wymagane do wykonywania zawodu, do którego posiada odpowiednie predyspozycje, przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą, a przez to wzmocnienie jego szansy na znalezienie zatrudnienia.

Uczestnikom/czkom przysługuje stypendium stażowe, składki ZUS od stypendiów stażowych, badania lekarskie przed rozpoczęciem stażu, ubezpieczenie NNW od 1 dnia odbywania stażu.

 

  • Komplementarne wsparcie dodatkowe on – (śr 4 UP x 60h/UP – spotkania grupowe / indywidualne ) – zakres realizacji wsparcia będzie obejmował m.in. wsparcie Trenera pracy wspiera ON na etapie zatrudnienia np. w kwestiach formalnych, wykonywaniu obowiązków pracowniczych, adaptowaniu się w miejscu pracy, wsparciu coachingowe/społeczne w miejscu pracy. Asystent ON będzie wspierał UP aktywnie w uczestnictwie w procesie integracji społ.-zaw. w projekcie. Pomoże ON pokonywać problemy, z którymi na co dzień ON nie jest w stanie sobie poradzić oraz towarzyszem w nawiązywaniu nowych relacji społecznych.

 

CO OFERUJEMY UCZESTNIKOM PROJEKTU:

  • Zwrot kosztów dojazdu na zajęcia
  • Wyżywienie podczas spotkań grupowych
  • Stypendium szkoleniowe
  • Stypendium stażowe
  • Badania lekarskie przed przystąpieniem do stażu oraz przed przystąpieniem do szkolenie, jeżeli wymaga tego tematyka szkolenia.
  • Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w okresie odbywania stażu

AKTUALNOŚCI

Rozpoczęła się rekrutacja do projektu „ON–Od Nowa. Program Aktywizacji Społeczno – Zawodowej Osób z Niepełnosprawnościami” nr FELU.08.01-IP.02-0094/24. Wszystkich chętnych zainteresowanych udziałem w Projekcie, zapraszamy do zapoznania się z regulaminem projektu oraz do złożenia dokumentów rekrutacyjnych, które można pobrać z naszej strony internetowej lub w Biurze Projektu w Lublinie, ul. Turystyczna 36. Dodatkowe informacje udzielane są pod telefonem 575 142 888 oraz adresem e-mail: m.zubrynowicz@romaniszyn.com.pl.

 

Biuro pozbawione barier architektonicznych. Dostępność: tłumacz języka migowego, asystent osoby niepełnosprawnej, pętla indukcyjna, tabliczki Braille’a, toaleta dla osób z niepełnosprawnościami itp. Wejście do biura – przez wejście boczne od prawej strony od drzwi głównych. Biuro znajduje się na parterze – pokój nr 3. Dostępny parking przy budynku. Najbliższy przystanek autobusowy linii 57 znajduje się po drugiej stronie ulicy, przejście dla pieszych w odległości około 20 metrów.

 

Ilość miejsc ograniczona.

Informacja o zakwalifikowaniu do udziału w Projekcie oraz o terminach i miejscu rozpoczęcia wsparcia zostanie przekazana po zakończeniu rekrutacji i ogłoszona na stronie internetowej projektu.

DO POBRANIA:

PLAKAT

ULOTKA

BIURO PROJEKTU

3. TEST DLA MŁODYCH

3. TEST DLA MŁODYCH (WERSJA CZARNO-BIAŁA)

3. REGULAMIN REKRUTACJI – OD NOWA

3. REGULAMIN REKRUTACJI – OD NOWA (WERSJA CZARNO-BIAŁA)

2b. ON- OD NOWA – RODO

2b. ON- OD NOWA – RODO (WERSJA CZARNO-BIAŁA)

2a. ON – OD NOWA OŚWIADCZENIE MŁODZI

2a. ON – OD NOWA OŚWIADCZENIE MŁODZI (WERSJA CZARNO-BIAŁA)

2. ON – OD NOWA – JEDNO OŚWIADCZENIE DO FORMULARZA

2. ON – OD NOWA – JEDNO OŚWIADCZENIE DO FORMULARZA (WERSJA CZARNO-BIAŁA)

1.ON – OD NOWA – FORMULARZ REKRUTACYJNY

1.ON – OD NOWA – FORMULARZ REKRUTACYJNY (WERSJA CZARNO-BIAŁA)